Odjezd autem na zimní dovolenou

Kdo by neměl rád zimní dovolenou. A čím dřív tam budete, tím dřív si ji začnete užívat. Je však třeba, abyste byli připraveni na výzvy, které s sebou jízda v horách nese. 

01_what_to_check

Co je třeba zkontrolovat?

V první řadě zkontrolujte, zda všechno funguje, jak má, a zda pneumatiky cestu ustojí. V našem článku Kde v Evropě jsou zimní pneumatiky povinné? se dozvíte, zda jsou ve vaší destinaci předepsány zimní pneumatiky. Základní kontrola by měla zahrnovat světla, stěrače a baterii. Podrobnější informace najdete v našem průvodci Příprava auta na zimu.

Zadruhé – a to je velmi důležité – je třeba si prostudovat pravidla silničního provozu v místech, kde budete řídit. Není možné předpokládat, že všude v Evropě platí totéž.

A co náklad ve voze?

Je velmi důležité nepřekračovat maximální užitečnou hmotnost a náklad rovnoměrně rozložit (zejména pokud používáte střešní box neboli rakev). Dbejte na to, aby řidič bez problémů viděl zadním oknem ven.

Mějte na paměti, že zavazadla se při prudkém brzdění mohou posunout dopředu. Proto doporučujeme naložit těžké kusy jako první a zajistit je za zadními sedadly nebo za dělicí sítí. Lehčí zavazadla pak můžete položit navrch. Vyplácí se oblečení a měkké hračky zabalit do vakuových sáčků – snížíte tak jejich objem.

Je potřeba střešní zahrádka?

To záleží jen na vás a na tom, co s sebou povezete. Pokud cestujete například s lyžemi a holemi, možná bude jednodušší pořídit si nosič lyží nebo dlouhý střešní box než se je snažit nacpat do auta. 

Co ještě přibalit?

Než se vydáte na cestu, podívejte se na předpověď počasí a seznamte se s místními předpisy ohledně sněhových řetězů (v některých oblastech jsou povinné). 

Má smysl přibalit fólii proti námraze na čelní sklo, abyste se na dovolené nemuseli každé ráno zdržovat škrábáním oken. Tip navíc: Pokud k očištění oken musíte použít rozmrazovač a stěrače, nechte stěrače přejet jedním směrem, pak je zastavte a otřete je čistým hadříkem. Předejdete tak rozmazávání nečistot sem a tam, které také může vést k poškrábání skla.

Děti se na dlouhých cestách nudí, tak nezapomeňte přibalit něco, čím se zabaví. Takový tablet vám může zachránit život!

A když už mluvíme o záchraně života, přečtěte si, jak si sbalit zimní nouzovou výbavu.

Na co je třeba myslet při řízení?

Když jedete do hor, pravděpodobně budete projíždět mnoha tunely. Dbejte ještě víc než jindy na dodržování rychlostních limitů a dodržujte bezpečnou vzdálenost od vozidla před vámi. Nehody v tunelech jsou velmi nepříjemné, jelikož vedou k dlouhým kolonám. 

Pokud uvíznete v zácpě v tunelu, musíte dbát na větrání a možné znečištění vzduchu. Nejlepší je vypnout motor. Pokud budete z jakéhokoliv důvodu požádáni, abyste opustili vozidlo, musíte klíč nechat v zapalování, aby záchranáři auto mohli v případě potřeby přesunout.

Mějte po ruce sluneční brýle. V tunelu sice bude šero, ale na jeho konci vás může čekat jasné sluneční světlo a bílý sníh. 

Zvláštní opatrnosti dbejte při jízdě po mostech a nadjezdech a v hustých lesích. Na takových místech nejčastěji dochází k náledí. Jeďte proto pomalu a udržujte velký odstup od vozidla před vámi. 

Podrobnější informace najdete v našich článcích Jak řídit na náledíJak řídit na sněhu.

Uniroyal - značka skupiny Continental.*