EU štítek pro pneumatiky

Značení pneumatik na úrovni EU bylo zavedeno s cílem zvýšit bezpečnost, podpořit palivovou účinnost, snížit hlučnost a poskytnout kupujícím informace potřebné k rozhodnutí při nákupu.

Příklad EU štítku pneumatik 

V čem spočívá značení pneumatik na úrovni EU?

Jedná se o povinnou sadu symbolů a označení, která udávají spotřebu paliva, přilnavost za mokra a hlukovou klasifikaci každé pneumatiky na osobní, užitkové či nákladní automobily prodané v EU od listopadu 2012.

Dodavatelé pneumatik musejí podle předpisů umístit nálepku na běhoun pneumatiky nebo štítek na každý balík pneumatik dodaný prodejci a/nebo zákazníkovi. To se týká pneumatik pro osobní a lehká užitková vozidla. Stejné údaje musejí rovněž uvést v technické dokumentaci (letáky, brožury atd.) a na svém webu, a sice pro pneumatiky na osobní vozy, lehká užitková vozidla i kamiony/autobusy.

K čemu je to dobré?

Značení přispívá k tomu, aby odborníci z oboru i spotřebitelé dokázali na základě standardizovaného zkušebního postupu rozlišit vlastnosti jednotlivých typů pneumatik. Ze štítku je jasně patrné, které pneumatiky jsou kvalitnější, a tedy bezpečnější pro podmínky, za kterých budou pravděpodobně používány.

Informace jsou rozděleny do následujících částí:

 • spotřeba paliva, která souvisí s valivým odporem pneumatiky
 • vnější hlučnost pneumatiky měřená v decibelech
 • přilnavost pneumatiky za mokra

Jak systém hodnocení funguje?

Stupnice pro spotřebu paliva je rozdělena do několika stupňů, přičemž stupeň A (zelený) označuje palivově nejúčinnější pneumatiky a stupeň G (červený) ty nejméně účinné. Třída D se nepoužívá.

Vnější hlučnost pneumatik se měří v decibelech v porovnání s limity stanovenými právními předpisy. Jedna černá vlna značí nejlepší hladinu hluku a tři vlnky znamenají nejhorší. 

I pro přilnavost pneumatik na mokré vozovce se používají stupně A až G. Stupeň A má nejvyšší přilnavost za mokra, a tedy také nejkratší brzdnou vzdálenost na mokré vozovce, zatímco stupeň G má nejnižší přilnavost za mokra. Stejně jako u palivové účinnosti se nepoužívá třída D a neplánuje se ani používání třídy G.

Co tato hodnocení skutečně znamenají?

Hodnocení palivové účinnosti:

 • Pneumatiky odpovídají až za 20 % spotřeby paliva vašeho vozu. Pokud tedy chcete dosáhnout nižší spotřeby, měli byste zvolit pneumatiky s vysokou palivovou účinností. To s sebou nese také nižší emise CO2.
 • Záleží při tom na valivém odporu, tedy energii ztracené při otáčení pneumatiky. Čím je valivý odpor nižší, tím méně energie se ztrácí a tím nižší je spotřeba paliva i emise CO2.
 • Rozdíl mezi pneumatikou třídy A a pneumatikou třídy G může být až 6 litrů na 1000 km.

Hodnocení vnější hlučnosti:

 • Jedna černá vlnka udává, že vnější hlučnost pneumatiky je alespoň 3 dB po limitem stanoveným právními předpisy. Jedná se o nejtišší úroveň. 
 • Dvě černé vlnky splňují nový limit stanovený právními předpisy. 
 • Tři černé vlnky označují nejhlučnější úroveň a maximální limit stanovenými dřívějšími právními předpisy.

Hodnocení brzdného účinku:

 • Pneumatiky s vysokou přilnavostí za mokra (stupeň A nebo B) mají na mokré vozovce kratší brzdnou vzdálenost, a jsou proto za deště bezpečnější.
 • Stejně jako u palivové účinnosti se nepoužívá třída D a neplánuje se ani používání třídy G.
 • Rozdíl mezi jednotlivými stupni činí přibližně 3 metry – což odpovídá délce průměrného auta. To obecně znamená, že čím lepší je přilnavost za mokra, tím nižší je pravděpodobnost, že se stanete účastníkem dopravní nehody.

Jak se tyto stupně testují?

Výrobci pneumatik nesou odpovědnost za hodnocení a klasifikaci svých pneumatik podle pečlivě stanovených postupů schválených Evropskou hospodářskou komisí OSN (EHK OSN). Přilnavost za mokra a vnější hluk odvalování se testují za reálných podmínek venku. Valivý odpor (hodnocení palivové účinnosti) se testuje uvnitř za použití zkušební soupravy.

Jaké informace NEJSOU na EU štítcích uvedeny?

Štítek podle předpisů EU sice představuje užitečné vodítko pro maloobchodní prodejce i pro spotřebitele, nejedná se však o jediný zdroj informací, které je vhodné při nákupu pneumatik zvážit. Ze štítků se například nedozvíte nic o odolnosti vůči aquaplaningu, jízdní stabilitě, ovladatelnosti na mokré a suché vozovce, životnosti pneumatik, brzdném účinku na suché vozovce ani o schopnosti pneumatiky vyrovnat se se zimním počasím.

Kde Uniroyal EU štítky zveřejňuje?

Jsou uvedeny přímo zde na našem webu, vedle každé jednotlivé pneumatiky. Najdete je také na webech maloobchodních prodejců a na webech našich vlastních pneuservisů.

Uniroyal - značka skupiny Continental.*