Jak měřit tlak v pneumatikách

V zájmu bezpečnosti, pohodlí a dlouhé životnosti pneumatik je důležité u nich pravidelně kontrolovat tlak. Podhuštěné i přehuštěné pneumatiky mohou mít negativní dopad na vaši jízdu i spotřebu paliva.

Může tlak v pneumatikách klesnout přes noc?

Ano. Je to celkem běžné, když dochází k velkým výkyvům teplot mezi dnem a nocí. Když je vzduch v pneumatikách horký, rozpíná se a tlak se zvyšuje. Jak se vzduch ochladí a smrští, tlak klesne. Vzduch se může rozpínat, také když jedete delší dobu stejnou rychlostí.

Co se stane, když mám pneumatiky přehuštěné nebo podhuštěné?

Pneumatiky jsou navržené tak, aby zajišťovaly optimální kontakt s povrchem vozovky při určitém tlaku (uváděn v anglosaské jednotce PSI, libra síly na čtverečný palec). 

Pokud jsou pneumatiky přehuštěné, dochází k menšímu kontaktu gumy s vozovkou. To má negativní vliv na bezpečnost, spotřebu i jízdní výkon. Pneumatiky se budou nerovnoměrně opotřebovávat a jízda na nich nebude bezpečná.

Podhuštěné pneumatiky zvyšují valivý odpor vozidla, a tím také spotřebu paliva. Způsobují také horší ovladatelnost vozidla a vyšší náchylnost k píchnutí, prodlužují brzdnou vzdálenost a zvyšují riziko smyku.

Jak přehuštění a podhuštění ovlivňuje přilnavost

Kde najdu správný tlak v pneumatikách?

Správnou hodnotu tlaku (měřenou v PSI nebo barech) pro své pneumatiky najdete v manuálu od výrobce vozidla. Nálepka s těmito údaji by měla být umístěna také na vnitřní straně dveří u řidiče. Pokud ani jedno nemůžete najít, můžete zadat registrační značku svého auta do vyhledávacího nástroje na internetu. 

Tlak v pneumatikách doporučujeme kontrolovat každé dva týdny a před každou dlouhou cestou a po ní. Některá auta mají na palubní desce kontrolky, které na pokles tlaku v pneumatikách upozorňují.

Jak tlak v pneumatikách zkontrolovat?

Tlak v pneumatikách je nejvhodnější kontrolovat, když jsou pneumatiky studené – hned ráno nebo když vozidlo aspoň dvě hodiny stálo. Pokud se vám však rozsvítila kontrolka udávající nízký tlak nebo pneumatika vypadá, že není úplně nafouknutá, je třeba to prověřit hned.

Můžete si pořídit tlakoměr i pumpičku pro domácí použití nebo využít kvalitní tlakoměry a pumpy na většině čerpacích stanic.

Uniroyal - značka skupiny Continental.*