Jak vyměnit pneumatiku

Vždy doporučujeme nechat výměnu na odbornících u prodejce Uniroyal, ale pokud si pneumatiku chcete za každou cenu vyměnit sami, je třeba postupovat opatrně.

Než začnete

Nejprve se postarejte, abyste byli na bezpečném, rovném místě mimo okolní provoz. Pokud píchnete na dálnici, je bezpečnější zavolat asistenční službu než se pokoušet pneumatiku vyměnit vlastními silami.

Za předpokladu, že jste na bezpečném místě, zkontrolujte vybavení, které máte ve voze, a zvažte, jaké se nabízejí možnosti. Má vaše vozidlo například standardní rezervní kolo, dojezdovou pneumatiku nebo sadu na opravu defektu pneumatiky? Má rezervní guma odpovídající dezén a je řádně nafouknutá?

Standardní rezervní kolo

Než se do výměny pneumatiky pustíte, přečtěte si návod k vozidlu. Najdete tam specifika týkající se vaší značky a modelu a seznam dodaného nářadí. Zjistíte také, kam umístit zvedák. Tento bod je velmi důležitý.

Požádejte cestující, aby z vozu vystoupili, vypněte motor a rozsviťte výstražná světla. Zatáhněte ruční brzdu a zařaďte první rychlostní stupeň (nebo P, pokud máte automat). Aby se auto po nadzvednutí nepřevalilo, pod kolo, které se nachází úhlopříčně od píchlé gumy, umístěte klín. Pokud nemáte k dispozici klín, lze použít také velký kámen nebo poleno.

Přesné pokyny vždy najdete v návodu od výrobce.

Konkrétně tam najdete informace o tom: 

1. zdá máte standardní rezervní pneumatiku 

2. zda máte dočasnou, dojezdovou pneumatiku

3. zda máte sadu na opravu defektu pneumatiky  

4. zda máte matice na kola

5. kam přesně umístit zvedák

6. jaký tlak má být v pneumatikách

7. zda se po výměně pneumatiky rozsvítí nějaká výstražná světla

Uniroyal - značka skupiny Continental.*