Jak na nákup zimních pneumatik

Pokud zimu trávíte v místech, kde bývá opravdu chladno, sněží a vzniká náledí, je smysluplné si pořídit vhodné pneumatiky. V tomto článku vysvětlíme vše potřebné ohledně nákupu zimních pneumatik.

Jaké mají zimní pneumatiky výhody?

Zimní pneumatiky mají speciálně vyvinuté složení, které garantuje pružnost i při teplotách pod +7 °C. Rovněž jsou navržené tak, aby maximalizovaly trakci při jízdě po sněhu a ledu. Ve srovnání s letními pneumatikami mají hlubší, širší dezén a v jeho blocích malé drážky.

Jak zimní pneumatiku poznám?

Na zimních pneumatikách jsou vyobrazeny dva symboly: písmena M+S a logo sněhové vločky / hory. M+S udává, že pneumatiky podávají skvělý výkon v blátě (anglicky mud) a na sněhu (snow). Tento symbol uvidíte také na univerzálních pneumatikách. Symbol hory se třemi vrcholky a sněhové vločky – označovaný také jako 3PMSF – se používá pouze na zimních pneumatikách. Znamená, že pneumatiky dosáhly minimální požadované účinnosti na sněhu, jak stanovuje nařízení EU č. 661/2009.

Symboly na bočnici pneumatiky

Jak poznám, které zimní pneumatiky si mám koupit?

Je třeba zvážit spoustu věcí. Proto je vhodné se poradit s odborníkem. Například:

  • Co doporučuje výrobce vašeho vozu?
  • V jakých podmínkách budete řídit?
  • Jak často budete jezdit na sněhu a ledu a jak obvyklé jsou u vás teploty pod +7 °C? 
  • Co říkají testy o přilnavosti dané pneumatiky na sněhu, o předcházení aquaplaningu a o ovladatelnosti?

Vyhledat nejbližšího dealera značky Uniroyal

Projde mi pořízení jen dvou zimních pneumatik?

Není to sice nelegální, ale důrazně doporučujeme nekombinovat různé pneumatiky, jelikož to může mít negativní dopad na bezpečnost. Nebezpečí je značné například kvůli prokluzování kol a problémům v zatáčkách. 

Kdy mám zimní pneumatiky koupit a jak často je mám měnit?

Je rozumné nákup naplánovat na konec léta, než teploty klesnou. Takto je můžete hned nazout a vyhnete se zbytečným nákladům na uskladnění. Nákup příliš neodkládejte, aby vás pak náhlý pokles teplot nezastihnul nepřipravené. Ať už si zimní pneumatiky vyzvedáváte z úschovny nebo kupujete novou sadu, nezapomeňte přezout, než teploty klesnou pod +7 °C. 

Sada dobrých zimních pneumatik při přezouvání každých 6 měsíců vydrží 4–5 let.

Mějte na paměti, že v některých zemích jsou samostatné letní a zimní pneumatiky povinné. Podrobnější informace najdete v našem článku „Kde jsou zimní pneumatiky povinné?“.

Uniroyal - značka skupiny Continental.*