Průvodce nákupem pneumatik

Než se vydáte do místní prodejny pneumatik nebo si novou sadu pneumatik koupíte přes internet, měli byste zvážit pár věcí:


Jaké u vás převládá podnebí?

Rozhodnutí ohledně letních pneumatik, zimních pneumatikuniverzálních pneumatik závisí na průměrných teplotách v místě, kde žijete a řídíte. Pokud u vás teploty v zimě obvykle klesají pod 7 ºC, budete potřebovat zimní nebo celoroční pneumatiky. Mějte při tom na paměti, že zimní pneumatiky nejsou vhodné k celoročnímu používání. Budete tedy potřebovat i sadu letních pneumatik. V různých zemích platí různé předpisy. Zjistěte si, kde v Evropě jsou zimní pneumatiky povinné. A pokud jezdíte v oblasti, kde často prší, můžete zvážit také pneumatiky do deště.

Jakým stylem řídíte?

Jezdíte jen občas a na krátké vzdálenosti, nebo si rádi vychutnáte delší, sportovní jízdu, při níž na to můžete pořádně šlápnout? Vzdálenost i rychlost mají vliv na výběr pneumatik. Například RainSport 3 jsou letní pneumatiky vhodné pro rychlá, sportovní auta, zatímco model AllSeasonExpert 2 je ideální pro řidiče jezdící jen občas.


Jakým autem jezdíte? 

Některé pneumatiky se nejlépe hodí pro určité typy vozidel. Rain Max 2Snow Max 2 jsou ideální pro dodávky a jiná užitková vozidla, zatímco model rallye 4x4 street je určený pro SUV a terénní auta. Značku a model původních pneumatik svého auta najdete v návodu a budou tam uvedena i další doporučení. Údaje si však vždy ověřte.

Na čem vám u pneumatik záleží?

Při výběru pneumatik je třeba zohlednit spoustu věcí a někdy je třeba zvážit, na čem vám opravdu záleží. Jde vám například o úsporu paliva? Hledáte pneumatiky, které dlouho vydrží? A co třeba bezpečnost v případě aquaplaningu, stabilita v zatáčkách a jízdní komfort?


Jaký je váš rozpočet?

Ceny pneumatik jsou různé, ale jako v mnoha jiných případech i zde cena obvykle odpovídá kvalitě. Můžete se poradit se svým prodejcem a porovnat také EU štítky pneumatik. Pro jednotlivé pneumatiky tak získáte informace o jejich palivové účinnosti, emisích hluku a přilnavosti za mokra.

Uniroyal - značka skupiny Continental.*