Běhoun zimních pneumatik

Zimní pneumatiky od letních poznáte pohledem podle tří charakteristik: běhoun zimních pneumatik je hlubší, má jiný dezén a na bočních stranách se nacházejí doplňující značky.

Značky na bočních stranách

Laik pozná zimní pneumatiky nejsnáze podle symbolu hory se třemi vrcholky a vločky (3PMSF) na boční straně, ale také podle písmen M a S (Mud = bláto, Snow = sníh). Symbol 3PMSF udává, že pneumatika dosáhla minimální požadované účinnosti na sněhu, jak stanovuje nařízení EU č. 661/2009 o bezpečnosti motorových vozidel.

Jedná se o poměrně nové nařízení platné od listopadu 2012. Symbol M + S používají výrobci pneumatik už léta, aby zimní pneumatiky odlišili od letních.

Hloubka dezénu

Dezén zimních pneumatik je hlubší, a čerstvý i rozbředlý sníh se tak může v těchto prostorech hromadit. Je překvapivé, že sníh samotný zajišťuje přilnavost ke sněhu. Tento hluboký běhoun tak skvěle přispívá k trakci. Z tohoto důvodu je důležité zimní pneumatiky vyměnit, dříve než jejich dezén dosáhne zákonné minimální hloubky 1,6 mm. Doporučujeme výměnu při hloubce 4 mm.

Zimní pneumatiky:

  • mají symbol hory se třemi vrcholky a vločky
  • mají větší podíl přírodního kaučuku, a jsou proto i při nízkých teplotách měkké
  • mají v dezénu hluboké drážky
  • mají do sebe zapadající tenké drážky, které drtí led a čerstvý i rozbředlý sníh
Uniroyal - značka skupiny Continental.*