Jak řídit na náledí

Popularita bruslení a ledního hokeje má logický důvod – klouzání na ledu ve vysoké rychlosti je zábavné. Zábava ale končí, když sedíte v autě a led je na vozovce.

 

Existuje značná podobnost mezi jízdou na sněhu a jízdou na ledu. V obou situacích například musíte jet pomalu a opatrně a vyhýbat se náhlému zrychlování či brzdění. Když se však učíte jezdit na náledí, je třeba zvážit ještě další faktory.

01_precaution_icon

Obecná preventivní opatření

Jako první je třeba zvážit, zda je vůbec nutné někam jet autem. Zledovatělá vozovka může být velmi zrádná, proto byste si měli klást otázku, zda se cesta ve světle finanční a emocionální ceny případné nehody skutečně vyplatí.

Poslouchejte rádio. Meteorologové často informují o konkrétních nebezpečných úsecích a na základě takových informací se můžete rozhodnout, zda se na cestu vydat.

Také se může stát, že už jste na cestě a nejste si jisti, zda náledí bude působit potíže.

Jeden z hlavních rozdílů mezi sněhem a ledem spočívá v tom, že sníh je dobře vidět. Naopak náledí tak dobře splyne s barvou vozovky, že ho často nezpozorujete, dokud není pozdě. Je vhodné se orientovat podle teploměru ve voze. Pokud udává teplotu okolního vzduchu kolem bodu mrazu, musíte se mít na pozoru víc než kdy jindy.  

Náledí odhalíte také tak, že budete sledovat ostatní řidiče. Pokud uvidíte, že jim vozovka klouže, nebo si dokonce všimnete vozidel, která sjela ze silnice, pravděpodobně jste se dostali na místo postižené náledím.

Pokud se dostanete do situace, v níž si netroufáte řídit, zastavte a počkejte, než teploty stoupnou, nebo vyhledejte jiný dopravní prostředek.

Jak řídit na náledí

  • Sledujte venkovní teplotu, aby vás náledí nezastihlo nepřipravené.
  • Sledujte, zda náledí nezaskočilo ostatní řidiče.
  • Poslouchejte předpověď počasí v rádiu a vyhněte se rizikovým místům.
  • Jeďte pomalu a opatrně.
  • Zachovávejte větší vzdálenost mezi vlastním vozem a autem před vámi.
  • Pokud dostanete smyk, točte volantem ve stejném směru, jakým se pohybuje zadní část vozu.
Uniroyal - značka skupiny Continental.*