Jak řídit na sněhu

Koulování, stavění sněhuláků, sáňkování – sníh v nás probouzí dětskou duši. Pro řidiče je však zdrojem problémů. Když ovšem víte, jak na sněhu řídit, nemusíte se bát o bezpečnost a můžete si jízdu užít.

Než vyrazíte

 • Myslete na to, co máte na nohách. Podešve vašich bot by měly být čisté a suché, aby vám chodidla na pedálech neklouzala.
 • Zkontrolujte, zda máte správně nahuštěné pneumatiky.
 • Na sněhu je mimořádně důležitá hloubka dezénu. V každém případě dodržujte místní předpisy, pokud jde o zimní/celoroční pneumatiky a sněhové řetězy. Naše pneumatiky se do světa vydávají s dezénem o hloubce 8 mm. Právní předpisy v mnoha zemích stanoví, že se pneumatiky musejí vyměnit při dosažení hloubky 1,6 mm. Vezměte prosím na vědomí, že bezpečná jízda ve vlhkém a zasněženém počasí je ovlivněna hloubkou dezénu, vzorem dezénu a směsí dezénu vašich pneumatik. Na mokrých nebo sněhem pokrytých silnicích se brzdný výkon s nižší hloubkou dezénu postupně snižuje. Na mokrých silnicích existuje další zvýšené riziko aquaplaningu se snižující se hloubkou dezénu.
 • Proto pravidelně kontrolujte pneumatiky, snižte rychlost na mokrých a zasněžených vozovkách a zvažte včasnou výměnu pneumatik.
 • Odstraňte napadaný sníh ze střechy vozu. Až budete muset náhle zabrzdit, nebudete chtít, aby vám sníh zasypal čelní sklo a bránil ve výhledu.
 • Ověřte, zda je nádrž prostředku do ostřikovačů naplněna dostatečným množstvím nemrznoucí směsi.
 • Zkontrolujte, zda jsou stěrače čisté a v dobrém stavu, a nezapínejte je, dokud čelní sklo neočistíte.
 • Připravte si zimní nouzovou výbavu (teplé deky, písek, svačinu, lopatu na sníh atd.) pro případ problémů a zvažte, zda není rozumné s sebou vozit sněhové řetězy, sněhové návleky, nebo dokonce kousek koberce, který můžete položit pod kola a který vám pomůže dosáhnout trakce, až se nebudete moct rozjet. 

Podrobnější informace najdete v našem článku Co dělat, když uvíznete ve sněhu.

Jak řídit na sněhu


 1. Používáte-li zimní pneumatiky, zkontrolujte, zda máte dezén o hloubce více než 4 mm.
   
 2. Zkontrolujte pneumatiky, kapalinu do ostřikovačů a stěrače.
   
 3. Odstraňte z celého vozu sníh a led.
   
 4. Sbalte si zimní nouzovou výbavu.
   
 5. Jeďte pomalu a nedělejte žádné prudké pohyby.
   
 6. Zachovávejte velkou brzdnou vzdálenost mezi vlastním vozem a autem před vámi.
   
 7. Jezděte s nízkými otáčkami a s vysokým rychlostním stupněm.
   
 8. Používejte světla pro denní svícení.
Uniroyal - značka skupiny Continental.*