Nasazení a používání sněhových řetězů

Sněhové řetězy lze nasadit u většiny osobních automobilů, SUV i kamionů. Výrazně zvyšují trakci na sněhu a náledí a při použití v kombinaci s letními pneumatikami mohou představovat vhodné dočasné řešení.


Jsou užitečné například na cestě do lyžařského střediska, kde jsou teploty nižší a dochází k náledí častěji než v oblasti, v níž obvykle řídíte. Je však důležité se informovat na zákonné povinnosti v místě, kam jedete. Některé země trvají na použití zimních pneumatik, zatímco jiné vyžadují sněhové řetězy. Jelikož sněhové řetězy mohou poškodit povrch vozovky, může být předepsána také minimální výška sněhové pokrývky.

 

Pokud právní předpisy sněhové řetězy připouštějí, musíte je umět nasadit a používat.

01_icon_snowchain

Pořízení správných řetězů

Na samém začátku dbejte na to, abyste si pořídili správné řetězy odpovídající vašemu vozu. Podrobnosti byste měli najít v návodu od výrobce. Nezapomeňte, že sněhové řetězy mohou u určitých aut působit problémy. Pokud vaše auto nemá mezi pneumatikou a okrajem blatníku / zavěšením kol vozidla dostatečný prostor, možná budete muset zvážit sněhové návleky nebo najít výrobce, který dokáže dodat sněhové řetězy konkrétně pro vaši značku a model.

Pokud je volný prostor na zadní straně kola a mezi povrchem vozovky a okrajem blatníku dostatečný, musíte při nákupu dbát na to, aby řetězy byly vhodné pro velikost vašich pneumatik a hmotnost/výkon vašeho vozidla.

Sněhové řetězy se prodávají po dvou a obvykle se nasazují na hnací kola. Informace opět najdete v návodu od výrobce. Někteří lidé sice považují dva řetězy za dostačující, ale dva páry budou vhodnější.

Kontrolní seznam k nasazení a používání sněhových řetězů

  • Ověřte, zda je váš vůz pro sněhové řetězy vhodný.
  • Seznamte se s předpisy v místě, kde se sněhové řetězy chystáte používat.
  • Ještě před cestou si jejich nasazování vyzkoušejte.
  • Jeďte stabilní, nízkou rychlostí (max. 50 km/h).
  • Pravidelně kontrolujte, zda sněhové řetězy nejsou poškozené, a po použití je vyčistěte a usušte.
Uniroyal - značka skupiny Continental.*