Proč nepoužívat zimní pneumatiky v létě?
Zimní pneumatiky si zachovávají svou pružnost při teplotách pod +7 °C. Jejich hluboký dezén je optimalizovaný pro čerstvý i rozbředlý sníh a bloky běhounu jsou vytvořeny tak, aby na mokrém povrchu vozovky, jaký se vyskytuje právě v zimě, zajistily vyšší trakci. Za nízkých teplot jsou nepřekonatelné. Další podrobnosti najdete v našem článku „Co jsou zimní pneumatiky?“.
Jakmile však teploty překročí 7 °C, jsou mnohem vhodnější variantou letní pneumatiky. Letní pneumatiky mají ve svém složení méně kaučuku. Díky tomu jsou měkčí a lepivější, což při vyšších teplotách zajistí lepší přilnavost na mokré i suché vozovce.
Vyšší valivý odpor, jaký zimní pneumatiky nabízejí na náledí, může mít při vyšších teplotách neblahé účinky a může vést k většímu opotřebení. Naproti tomu nižší valivý odpor letních pneumatik má pozitivní vliv na úsporu paliva.
V neposlední řadě mají letní pneumatiky také kratší brzdnou dráhu za vyšších teplot, zatímco zimní pneumatiky mají kratší brzdnou dráhu při nižších teplotách. Na to je třeba myslet, pokud zimní pneumatiky používáte za vyšších teplot nebo letní pneumatiky v chladnějším počasí. V ani jedné z variant nedosáhnete tak efektivního brzdění jako při použití pneumatik určených pro dané teplotní rozmezí.