Self Supporting Runflat (SSR)

Pneumatiky Runflat – dojezdové pneumatiky

Naštěstí dochází k defektu pneumatiky opravdu zřídka: Když se pneumatika propíchne, je mobilita silně omezena a není již zaručeno bezpečné pokračování v jízdě. Jakmile totiž z běžné pneumatiky unikne vzduch, existuje nebezpečí, že se vnitřní část pneumatiky zaklesne mezi vozovku a ráfek. V nejhorším případě může dojít i k prasknutí pneumatiky. Minimálně však bude třeba použít rezervu a kolo vyměnit. Pokračování v jízdě je vyloučeno. Pneumatiky Runflat neboli dojezdové pneumatiky naproti tomu nabízejí bezpečné řešení defektu pneumatik, které probíhá bez stresu.


Co to znamená „pneumatiky Runflat“? Jak pneumatiky Runflat fungují?

Pneumatiky Runflat jsou dojezdové pneumatiky, díky nimž jsou rezervní kolo a hever zbytečné. Pneumatiky Runflat se oproti klasickým pneumatikám vyznačují samonosnými, vyztuženými bočnicemi, které v případě snížení tlaku – například při defektu pneumatiky – unesou váhu vozu. Při defektu se tím zabrání zaklesnutí vnitřní části pneumatiky mezi vozovku a ráfek.

Konventioneller Reifen ohne Runflat
Runflat Reifen bei Reifenpanne

Proč pneumatiky Runflat? Přednosti pneumatik Runflat

Pneumatiky Runflat umožňují i přes defekt pokračovat v jízdě a zachovat si kontrolu nad řízením vozidla. Po defektu pneumatiky lze při snížené maximální rychlosti 80 km/h ujet ještě vzdálenost 80 kilometrů. V případě defektu tak okamžitě dojedete do nejbližšího servisu. Odpadá tak nutnost nechtěného zastavení na krajnici frekventované silnice i náročná výměna pneumatiky. Zdlouhavá výměna kola na krajnici, někdy i za deště či sněžení, je zbytečná. Kromě toho není nutné vozit s sebou objemné rezervní kolo, čímž se zvětší úložný prostor. Navíc se tak sníží hmotnost vozidla. 

 

Nevýhody pneumatik Runflat

Pneumatiky Runflat jsou o něco těžší než běžné pneumatiky. Jejich hmotnost je u každé pneumatiky asi o 0,3 kilogramu větší ve srovnání s klasickými pneumatikami. Také pořizovací náklady jsou u pneumatik Runflat o něco vyšší než u běžných pneumatik. Přesto se jejich pořízení vyplatí především v případě, že vozidlo mělo pneumatiky Runflat ve standardní výbavě a již z výroby nebylo vybaveno rezervním kolem ani sadou na opravu pneumatik.

Runflat – co to znamená?

Pneumatiky Runflat jsou dojezdové pneumatiky se zesílenými bočnicemi, díky nimž jsou rezervní kolo a hever v případně defektu zbytečné.

 

Jak poznáte pneumatiky Runflat? Kde je uvedeno označení Runflat?
Pneumatiky Runflat se poznají podle označení „F“ na bočnici pneumatiky. U takto označených pneumatik byla během testu prokázána jejich způsobilost k dojezdu v případě defektu. Písmeno „F“ je v označení na bočnici před uvedením průměru ráfku – zde je příklad: 205/55 RF 16.
Navíc je na bočnici nezávisle na výrobci umístěn symbol, který se podobá šneku. Kromě toho jsou všechny pneumatiky Runflat opatřeny výrobcem pneumatik, popř. výrobcem vozu specifickým nápisem na vnější straně pneumatiky. (Více o tom najdete také v níže uvedeném oddíle „Označování pneumatik Runflat“.)


 Kdo může pneumatiky Runflat montovat?

Pneumatiky Runflat mohou montovat, popř. demontovat odborně způsobilí obchodníci. Měli by být pro odbornou manipulaci s dojezdovými pneumatikami vyškoleni a certifikováni.

Uniroyal - značka skupiny Continental.*